O projekcie

Cel projektu

 • Celem projektu jest stworzenie w regionie Gór Orlickich i Bystrzyckich oraz przedgórza nowego atrakcyjnego produktu w zakresie turystyki przyrodniczej,
 • 4 kompleksy typu singletrack: Peklák Česká Třebová , Zdobnice w Górach Orlickich, Spalona, Międzygórze,
 • oznakowane odcinki łączące między poszczególnymi kompleksami,
 • działania promocyjne i informacyjne. W rejonie Peklák odbywać się będzie publiczna jazda na rowerach górskich i z mediami, w celu uruchomienia udanego i skutecznego funkcjonowania singletracków.

Główny beneficjent

 • Region Orlicko-Třebovsko

Partnerzy projektu

 • ze strony czeskiej – Obec Zdobnice
 • ze strony polskiej – Gmina Bystrzyca Kłodzka

Projekt jest finansowany ze środków UE

   

 

Singletrack Glacensis to największa sieć tras rowerowych prowadzących leśnymi wąskimi drogami, w górskim terenie. Wszystkie trasy są jednokierunkowe i posiadają różne stopnie trudności. Do dyspozycji turystów łącznie powstała 220 kilometrowa sieć funkcjonalnie połączonych ze sobą pętli, dzięki którym możemy również odwiedzić naszych czeskich sąsiadów.

Trasy zlokalizowane są na obszarach:

 1. po stronie polskiej gminy: Bardo, Gmina Wiejska Kłodzko, Złoty Stok, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie oraz Kudowa-Zdrój, Dusznik-Zdrój.
 2. po stronie czeskiej gminy: Cervena Voda – Związek Gmin Orlickich, Zdobnice, Region Orlicko-Trebovsko, Dolna Morawa.

W ramach projektu „Singletrack Glacensis” zrealizowano czesko – polską sieć tras:

 1. na Pekláku w Czeskiej Trzebowej: 15 km tras typu singletrack o średniej i wysokiej trudności, 4 km tras zjazdowych, 25 km tras MTB wraz z zapleczem i parkingiem,
 2. w Zdobnicach 10 km tras rekreacyjnych o niskiej i średniej trudności wraz z trasą dostosowaną dla dzieci,
 3. w Gminie Bystrzyca Kłodzka:
 • Spalona (Góry Bystrzyckie) pętla 14,1 km rekreacyjna o niskiej i średniej trudności prowadząca na szczyt Jagodna
 • połączenie tras w Masywie Śnieżnika: Pętli pod Śnieżnikiem, Pętli Międzygórze i Pętli Stronie, które swój początek mają w Międzygórzu. Powstała w ramach projektu trasa ma 28,7 km z czego 20,1 km ma sama pętla Międzygórze o średnim stopniu trudności.

Każda z pętli posiada bramę wjazdową, obiekty zostały wyposażone w stacje do szybkiej naprawy rowerów, stacje do ładowania rowerów elektrycznych, tablice informacyjne wraz z mapami tras, wiaty wypoczynkowe. Trasy są oznakowane w rozpoznawalny sposób, charakterystycznym logotypem singletrack glacensis. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:  www.singletrackglacensis.eu, na której trasy zostały powiązane z atrakcjami turystycznymi oraz informacjami o wypożyczalniach i serwisach rowerów. Mapa mobilna znajduje się na stronie internetowej: www.eziemiaklodzka.pl.

Dostępna jest aplikacja Singletrack Glacensis na Traseo, TrialForks dla systemów Android, IOS w wersji polskiej i angielskiej.